15. Contemporary Istanbul için geri sayım başladı

28 Mayıs 2021 - 11:31

2020'de pandemi nedeniyle "Virtual Contemporary Istanbul" adıyla sanal formatta gerçekleşen Contemporary Istanbul, 2021'de fiziksel alanda sanatseverlerle buluşmaya hazırlanıyor. 3-6 Haziran arasında İstanbul Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı'nda gerçekleştirilecek fuara katılmak isteyenler biletlerini Biletix üzerinden zaman kaybetmeden edinmeli!

Bu yıl 15.'si düzenlenecek olan Contemporary Istanbul, kurumlar ve galerilerle birlikte hareket ederek çağdaş sanat üretimlerinin yurt içinde ve yurt dışında tanıtılması adına önemli bir rol oynuyor. Fuarın bu edisyonunda çağdaş sanat performansları, solo sergiler ve yanı sıra galeriler tarafından eserleri sergilenen tüm sanatçıların katılımı ile “Sanatçı Günü” gerçekleşecek. 

Yeni medya sanatından yenilikleri bir araya getiren ve fuarın bir parçası olarak sekiz yıldır var olan "Plug-in Istanbul" bölümü ise Esra Özkan küratörlüğünde "post-" teması üzerinden gerçekleşecek. 

Contemporary Istanbul, 1-2 Haziran'da VIP önizlemesi ile başlıyor. Ziyaretçiler içinse kapılar 3 Haziran itibariyle açılacak. 3-6 Haziran ziyaret seansları şu şekilde:

1. Seans 11:00-13:00
2. Seans 13:00-15:00
3. Seans 15:00-17:00
4. Seans 17:00-19:00

Fuar alanına girişler pandemi önlemleri doğrultusunda gerçekleşecek, ziyaretçilere HES kodu kontrolü ve ateş ölçümü yapılacak.  

Contemporary İstanbul
ci2021
İstanbul
Sanat
Sergi
empty-result-block

BENZER

Karikatür güldürdüğü kadar sert de eleştirebilen bir sanat dalı. Toplumu, bireyi, doğayı ilgilendiren her olay ve konuda çizgilerini konuşturan karikatüristlerin elinden elbette hiçbir zaman belediye hizmetleri de kaçamamıştır. Deniz Dalkılınç, modern Türk karikatürünün kurucusu kabul edilen Cemal Nadir Güler’in karikatürlerinde İstanbul’u ve ilk şehreminlerin boğuştukları dertleri anlattı.
Türkiye’nin sinema tarihi aynı zamanda bir seri yangınlar tarihidir. Genel olarak korumak ve saklamak konularında başarı gösteremeyen bir halk olarak pek çok eski yapımımızı kâh bekçinin sigarasından kâh lambanın ısısından çıkan yangınlara kurban verdik. Felaketlerimiz bunlarla da kalmadı; sütunu kesildiği için gösterim sırasında tüm tavanıyla seyirci üzerine çöken salonlarımız, protesto amacıyla kendi filmlerini yakıp yok eden yapımcı ve yönetmenlerimiz oldu. Neyse ki teknoloji artık yapımların birkaç saniyede tarihten silinmesine izin vermiyor ama giden gitti... Filmler, salonlar, insanlar...
Çoğunluğu “izlenimci” olarak tanımlanan ressamlar tarafından yaklaşık 200 yıl boyunca tuvale yansıtılmış iki yüzün üzerinde İstanbul resminden oluşan önemli bir koleksiyon var. Sizi, bu koleksiyondan seçtiğimiz örneklerle bir İstanbul turuna çıkmaya davet ediyoruz.